Blat w kuchni jest narażony na wiele czynników, a jego jakość ma niebagatelne znaczenie dla zachowania stylistyki i estetyki wnętrza. Rodzaj wybranego blatu oczywiście zawsze będzie miał największe znaczenie, ale równie istotny jest sposób wykończenia jego krawędzi. Jakie metody można do tego wykorzystać i która będzie najlepsza?
Blaty z kwarcu – wnętrzarski hit dla wymagających
Wspaniałe blaty z kwarcu udowadniają, że produkt o wysokiej jakości może iść w parze z doskonałą estetyką. Blat kwarcowy łączy w sobie zalety wytrzymałych blatów kamiennych, a dzięki swojej odporności i szerokiemu wyborowi kolorów, idealnie wpisuje się w nowoczesne aranżacje wnętrz. Konglomerat kwarcowy powstaje ze starannie wyselekcjonowanych skał zawierających kwarc, które po połączeniu z żywicą poliestrową tworzą bardzo wytrzymały materiał. Jest on odporny na zarysowania, plamy, działanie wody i bakterii. Co więcej, dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych, co pozwala na dopasowanie do każdej przestrzeni.
Kwarcowe blaty są dzisiaj prawdziwym wnętrzarskim hitem polecanym nie tylko przez inwestorów, ale również projektantów. Estetyczny, łatwy do utrzymania w czystości i niewchłaniający zapachów blat z kwarcu sprawdzi się zarówno w mniej eksploatowanych przestrzeniach, jak i w kuchniach, w których codziennie tętni życie. Blaty z konglomeratu kwarcowego można zamontować z minimalnymi, niemal niewidocznymi spoinami, a ich przyjemna w dotyku powierzchnia i wyjątkowo dekoracyjny wygląd zachwycą nawet najbardziej wymagających użytkowników. O komforcie użycia oraz estetyce blatów z tego materiału przesądza jednak sposób wykończenia ich krawędzi, a w tym zakresie można spotkać się z kilkoma najpopularniejszymi rozwiązaniami.
Rodzaje krawędzi blatów z kwarcu
W przypadku standardowych blatów z konglomeratu kwarcowego o grubości 2 cm zastosowanie ma zazwyczaj klasyczna obróbka prosta polegająca na wykonaniu prostych faz na ostrych krawędziach. W tej metodzie krawędzie są lekko fazowane lub zaokrąglane, co nie tylko zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania, ale też nadaje blatom estetyczny wygląd. Najczęściej spotyka się różne stopnie fazowania (np. 3 mm, 5 mm), które mają wpływ zarówno na estetykę, jak i na bezpieczeństwo użytkowania.
Ćwierćwałek to popularny typ wykończenia krawędzi blatów, który w klasyfikacji firmy Hoder jest oznaczony jako obróbka nr 3. Ten rodzaj wykończenia jest delikatnie zaokrąglony, co nadaje krawędziom blatu subtelny i elegancki wygląd, idealnie pasujący do klasycznych i tradycyjnych aranżacji wnętrz. Ćwierćwałek jest często wybierany ze względu na swoją estetykę oraz bezpieczeństwo użytkowania, ponieważ zaokrąglone krawędzie są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne i są bezpieczniejsze, szczególnie w domach z małymi dziećmi.
Kolejną metodą wykończenia krawędzi jest frezowanie, które nadaje blatom bardziej ozdobny charakter. Frezowanie można dostosować do różnych stylów wnętrz, od nowoczesnych po klasyczne, a nie tylko do tych o charakterze archaicznym. Przykładem takiego wykończenia jest obróbka nr 6, której przekrój został przedstawiony na załączonym rysunku. Obróbka nr 6 charakteryzuje się dekoracyjnym profilem, który nie tylko dodaje elegancji blatowi, ale także optycznie pogrubia jego krawędź. Efekt ten jest szczególnie pożądany w aranżacjach, gdzie wymagany jest solidny, masywny wygląd blatu, przy jednoczesnym zachowaniu proporcji i stylu wnętrza.
Krawędzie blatu mogą być również optycznie pogrubiane lub pocieniane, w zależności od oczekiwanego efektu. Takie efekty uzyskuje się poprzez odpowiedni montaż lub zastosowanie nakładek na krawędzie. Pocienienie blatu z kwarcu nadaje mu „lżejszy” wygląd, a cała aranżacja staje się delikatniejsza. Z kolei pogrubienie konglomeratu kwarcowego daje efekt „ciężkiego”, ale solidnego blatu, idealnie wpisującego się w surowe aranżacje.
Jaki rodzaj krawędzi blatu wybrać?
Rodzaj krawędzi blatu z kwarcu zależy w zasadzie wyłącznie od indywidualnych preferencji inwestora. Projektanci często mają swoje polecane typy wykończeń, ale każdorazowo charakter wybranego rozwiązania musi być dostosowany do konkretnego projektu, a także do preferencji klienta. Najpopularniejsza i z pewnością najbardziej uniwersalna jest obróbka prosta, która gwarantuje kompromis między estetyką a komfortem użytkowania.
Aranżacje kuchni z kwarcowymi blatami
Kuchnia z kwarcowym blatem może mieć dowolny charakter, od bardzo klasycznego, idealnie wpisującego się w typowe polskie mieszkanie, po wyjątkowo designerski. Kwarcowy blat będzie wyglądał dobrze w nowoczesnej kuchni w kolorach czerni, grafitu, szarości i bieli, a także w aranżacjach wykorzystujących beton architektoniczny oraz styl industrialny. Do klasycznej aranżacji kuchni najlepiej pasują kwarcowe blaty wykończone prostą fazą.
Jeśli inwestor poszukuje czegoś w lżejszej i jaśniejszej odsłonie, z powodzeniem może wkomponować konglomerat w kuchnię rustykalną lub skandynawską, w której królują jasne barwy, przede wszystkim biel, beże oraz różne odcienie ziemi. Jasny kwarcowy blat może idealnie komponować się z drewnianymi meblami oraz ozdobnymi belkami podsufitowymi i dużym okapem w rustykalnym stylu. W takiej aranżacji świetnie sprawdzi się krawędź blatu obrobiona na tzw. ćwierćwałek lub z ozdobnym frezem na pogrubionej krawędzi.
W kuchni urządzonej w stylistyce glamour przepięknie będą wyglądały białe meble w połysku zwieńczone czarnymi błyszczącymi blatami. W takiej aranżacji idealnym rodzajem krawędzi będzie obróbka prosta lub dekoracyjne frezowanie odwzorowane również na ramach luster i obrazów.
W przypadku blatu znaczenie ma nie tylko materiał konstrukcyjny, ale także kolor, wzór, sposób wykończenia i rodzaj krawędzi. Możliwość wyboru spośród tak wielu opcji wbrew pozorom może utrudniać podjęcie decyzji, ale z drugiej strony daje ogromne pole do popisu i umożliwia wcielenie w życie każdego, nawet najbardziej oryginalnego pomysłu.