Grubość kuchennego blatu jest równie ważna, co jego materiał wykonania i sposób wykończenia krawędzi. Od grubości roboczego blatu granitowego zależy nie tylko jego estetyka, ale też funkcjonalność kuchni i jej trwałość. Jedni decydują się na cieńsze i tańsze blaty, z kolei inni od razu wybierają maksymalną dostępną grubość. Jakie różnice są pomiędzy różnymi grubościami, jaką wersję wybrać i czy grubszy blat zawsze będzie lepszy od cieńszego?
Grubość blatu z granitu – jaka powinna być?
Rodzaj wybranego blatu determinuje jego funkcjonalność, wytrzymałość i wygląd. Z pewnością nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na pytanie, jak grube powinny być blaty granitowe, bo wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkowników oraz od charakterystyki mebli kuchennych. W sprzedaży z reguły są kamienne blaty o grubości od 2 do 3 centymetrów, natomiast największą popularnością cieszą się modele 2-3 cm. Nie ulega wątpliwości, że większa grubość blatu sprawia, że jest on też cięższy, a więc bardziej wytrzymały, natomiast takie grube toporne blaty nie wszędzie wyglądają dobrze.
• Blat o grubości 2 centymetry jest najlżejszą i jednocześnie najtańszą opcją. Z uwagi na grubość zaledwie 20 mm blat tego typu wygląda bardzo delikatnie i jest stosunkowo lekki. Jest popularnym wyborem w większości kuchni. 20 mm zapewnia kompromis między estetyką a oczekiwaną trwałością.
• Blat o grubości 3 cm jest najcięższą i najmniej popularną opcją spotykaną w projektach kuchni. Granitowe blaty o takiej grubości są polecane przede wszystkim do mebli narażonych na duże obciążenia.
Trzeba pamiętać, że blat w kuchni pełni przede wszystkim funkcję typowo użytkową, natomiast w łazience raczej dekoracyjną i dlatego też w tej pierwszej przestrzeni powinien być grubszy, natomiast łazienkowe blaty granitowe mogą być delikatniejsze. W kuchni, gdzie blat jest obciążony zlewozmywakiem, kuchenką oraz innymi ciężkimi sprzętami powierzchnia musi być wytrzymała i stabilna, a więc też większej grubości.
Jest jeszcze jeden ważny aspekt doboru, mianowicie charakter samych mebli. Jeśli mają one „ciężki” wygląd, zwykle będą wymagały też grubszego blatu, który będzie wyglądał z nimi proporcjonalnie. Jeśli natomiast są wizualnie delikatne, będą się komponowały lepiej z cieńszym.
Gdzie wykorzystywać grubsze blaty granitowe?
Blaty o grubości 2 cm sprawdzą się do większości mebli, natomiast te 3-centymetrowe powinny być wybierane przede wszystkim do dużych kuchni, a także do obiektów gastronomicznych, gdzie intensywne użytkowanie i duże obciążenia wymagają solidnych rozwiązań cechujących się podwyższoną odpornością mechaniczną.
Podczas wyboru grubości blatu trzeba wziąć pod uwagę jego potencjalne obciążenie. W większości kuchni pośrednie rozwiązanie, czyli blaty granitowe 2-centymetrowe są całkowicie wystarczające, ale w restauracjach, na stołówkach oraz w innych obiektach przemysłowych z racji bezpieczeństwa i komfortu użytkowania zdecydowanie lepiej wykorzystywać te grubsze. Solidne blaty dobrze pasują do nowoczesnych ciężkich aranżacji, np. w stylu loftowym lub industrialnym, a także do przestrzeni urządzonych z wykorzystaniem betonu architektonicznego.
Cienkie blaty – gdzie lepiej się sprawdzą?
Cienkie 2-centymetrowe blaty są najodpowiedniejsze do małych kuchni, do przestrzeni użytkowanych stosunkowo rzadko, różnego rodzaju domkach letniskowych, a także z przeznaczeniem na blaty pełniące głównie funkcję dekoracyjną. Cieńsze i wizualnie lżejsze blaty kuchenne dobrze komponują się z delikatną stylistyką aranżacji prowansalskich, skandynawskich, klasycznych i romantycznych, ale będą pasowały też do przestrzeni glamour.
Jak grubość blatu wpływa na jego funkcjonalność?
Grubość blatu kuchennego w dużej mierze determinuje jego wytrzymałość. Granitowy blat sam w sobie jest bardzo odporny, ale z im grubszej płyty powstaje, tym większa jest jego sztywność i nośność. W często użytkowanych kuchniach konieczne jest zastosowanie lepszej jakości rozwiązań, a więc też grubszych i bardziej solidnych blatów, bo będą wtedy gwarantowały większą wytrzymałość mebli.
Grubość i rodzaj blatu kuchennego a jego cena
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że grubość blatu będzie wpływała na jego cenę. Grubsze modele są ewidentnie droższe od tych cieńszych, więc w budżetowych projektach często wybiera się blaty o grubości 2 cm, natomiast w aranżacjach często użytkowanych kuchni, gdzie oszczędności nie mają priorytetu, wybór najczęściej pada na grubsze blaty.
Cena blatu z granitu będzie uzależniona również od wybranego modelu, gdyż jedne kolory i wzory kamieni są rzadsze i bardziej poszukiwane, co ogranicza ich dostępność i winduje cenę, natomiast inne, te popularniejsze, można kupić dużo taniej.
Wybór grubości blatu będzie miał bezpośredni wpływ na wygląd kuchni i trwałość powierzchni. Jeśli zależy nam na wyższej jakości, minimalna polecana grubość płyty wynosi 2 cm i większości kuchni będzie to całkiem wystarczające, ale jeśli nasze potrzeby są większe, lepiej wybrać 3-centymetrowy, bardziej wytrzymały blat.